COVID – LAICKÝ PROTOKOL PRVNÍ POMOCI

Nechcete jen čekat? Chybi vám informace, co můžete v případě nemoci udělat sami? V ordinaci vám to nikdo nebere? Jste zahlcení zmatenými a protikladnými informacemi? Tady je vysvětlení veřejně uváděných a používaných léčebných postupů. Nenahrazuje konzultaci s lékařem, v době informačního chaosu mezi laickou i odbornou veřejností slouží k obecnému přehledu a lepší možnosti spolupráce s praktikem. Update 11/2021

MÁLO ZNÁMÁ PREVENCE:

Vitamín D

Riziko úmrtí pacientů na covid19 závisí na hladině vitamínu D v krvi. V naší zeměpisné šířce je od října do dubna málo slunečního svitu na jeho vytvoření. Podáváme 1000-2000 IU denně. Důležité: nutné užívat dlouhodobě (!!) a kombinovat s vitamínem K, jinak hrozí problém s ukládáním vápníku.
Příklad: https://www.drmax.cz/max-combi-d3-k2-30-kapsli

Ochrana dýchacích cest

V silně „zamořených“ oblastech vám dýchací cesty krátkodobě ochrání spreje, které vytvářejí mechanickou gelovou bariéru na nosní sliznici. Pokud nesmrkáte, vydrží několik hodin. Použití: veřejná doprava, čekárna u lékaře, kontakt s nakaženými.
1) TAFFIX. Cena cca 450,-
2) NASALEZE. Cena 260,-
3) Virostop – Cistus Cena cca 180,-

Pak samozřejmě základní pravidla: Mezi lidi nosit padnoucí respirátory, omezit kontakty, blízkost, uzavřené prostory. Nesahat si na obličej, nesahat na respirátor, netahat použité respirátory po kapsách, mýt si ruce mýdlem jak nejčastěji to jde.

LEHČÍ PRŮBĚH:

symptomatická léčba jako u jiné virózy (pitný režim, tlumení horečky, kašle, průjmu…)

+ Ředění krve – prevence trombózy a mrtvice: Anopyrin, když není tak obyčejný acylpyrin (účinná látka k. acetylsalicylová, prevence covidové trombózy) – 1x denně půlku (100 mg), po celou dobu obtíží, až do uzdravení. Nebrat enterosolventní varianty (např. Stacyl), jejich účinnost je sporná. (Zdroj)

+ Vitamín D3: pravidelná dávka dlouhodobě 1 000 – 2 000 IU denně. Při nedostatku lze krátkodobě několikanásobně zvýšit. Americká endokrinologická společnost doporučuje až 10 000 IU jako bezpečné…  Pro vaši informaci, při hospitalizaci s vážným stavem se podává nárazově dávka až 20 000 – 60 000 IU. K2 lépe po tuto dobu vynechat, snižuje efekt přípravků na prevenci trombózy.

+ vitamín C: krátkodobě 1000 mg až 2x denně

+ Úporná bolest: Novalgin

+ Dýchání: Pravidelně (!!) měřit hladinu kyslíku OXYMETREM. Díky tomu zjistíte, jaká je vaše normální hladina okysličení – pohybuje se většinou od 100 do 94% v klidu. Pokud hodnota z vaší normy najednou a bez předchozí fyzické námahy klesne pod 90% a naměříte to opakovaně, volejte lékaře, případně u velmi nízkých hodnot hned záchranku!

Novinka 2021: Protilátková léčba (Regeneron, Bamlanivimab) pro rizikové skupiny a starší 65 let

Možná to váš obvoďák ani neví, ale lék na covid, kterým vyléčili Trumpa, už je vám k dispozici! Pokud máte cukrovku, astma nebo jiná rizika, dojděte si hned na monoklonální protilátku.

Podmínky:
1) rychlost – do 10 dnů od příznaků + pozitivní test (!!) FN Brno omezuje dobu na 3 dny od testu.
2) riziková skupina – zdravotní rizika (astma, diabetes, imunosupresiva, obezita, chronická játra, ledviny… , nebo věk nad 65).
3) neočkovaní rizikoví mohou nově dostat lék i preventivně, bez pozitivního testu. Stačí, když byli s někým covid pozitivním v kontaktu. Jaké jsou podmínky? Velmi blízký kontakt s nakaženým, podání do čtyř dnů od kontaktu a nemít očkování proti koronaviru. (zdroj)

Potřebujete:
pozitivní test (PCR nebo antigenní) a žádanku ISIN od doktora, který vás tam pošle. Pokud nemáte dokončené očkovací schéma a jste v kategorii rizikový pacient, stačí jen blízký kontakt s Covid pozitivním.

(!! pacienta mohou indikovat pro aplikaci monoklonálních protilátek nejen praktiční lékaři nebo ambulatní specialisté, v případě rizika z prodlení je prý i možné, aby se pacienti, u kterých hrozí závažnější průběh onemocnění, ozvali o podání v aplikačních centrech SAMI. Jako obvykle nikdo nic neví, případně si vykládá nejasný a pětkrát změněný předpis po svém. Příležitost tak dostanou ti aktivní a informovaní. Doporučuji si PŘEDEM obvolat svého lékaře a aplikační centra v dosahu a zjistit jak na tom jsou, co budou chtít, případně je včas informovat).

Kde to dělají:
Aplikovat protilátkové léky může přes 80 nemocnic, které mají urgentní příjem. Seznam všech dostupných míst zde

Podrobné vysvětlení postupu a podmínek: web FN Motol, web FN Brno
Plné znění zákona: zde

VÁŽNÉ STAVY

Vážný průběh znamená několik dní nebo týdnů trvající vysoké horečky, vyčerpání, ztížené dýchání, bolesti, případně zvracení, průjem, závratě. Pravidelné a časté měření hladiny kyslíku oxymetrem může zachránit život. Pokud opakovaně klesne pod 90%, případně začnou promodrávat ruce a upadat vědomí, volat záchranku, a to i když necítíte dýchací obtíže. To je zákeřnost covidu, mnoho lidí zbytečně zemřelo, protože jejich tělo nehlásilo, že mu chybí kyslík, a do nemocnice se dostali s fatálně nízkou hladinou a těžkým postižením orgánů. Pozor na náhlou prudkou bolest na plicích, může znamenat život ohrožující trombózu! Covidem poškozené plíce často může zasáhnout bakteriální zánět plic, na který se podávají antibiotika, např. Azithromycin, Amoksiklav, Klacid – při podezření na zápal plic žádejte rtg vyšetření. Vždy je nebezpečí z prodlení, nenechte se odbýt, je potřeba dohled lékaře.

Pokud se náhle zhorší stav, nemocný má promodralé rty nebo jiný příznak nedostatku okysličení, nemůže dýchat, má závratě nebo poruchy vědomí, je třeba ihned volat záchranku, 112.

+ Ventolin, na předpis (usnadní dýchání, má bronchodilatační účinek) – sirup 10ml dospělým, inhaler 1-2x. Podobně funguje Berodual – roztok k inhalaci.

+ Ambrobene (na odkašlávání)

+ Kyslík: volně prodejná lahev (15l za cca 300,-) vydrží jen chvilku, nemá prakticky smysl. Pokud chcete vlastními silami přežít kolaps systému bez nemocnice, investujte do generátoru kyslíku. Cena od 25 000,-

+ Kortikosteroidy, na předpis – Dexametazon, Prednison, Medrol (kortikoidy omezují imunitní bouři i záněty, ale zároveň oslabují imunitu – podávají se tedy AŽ v případě vážných průběhů, na kyslíku a problémů s plícemi, u lehčích stavů nemá smysl podávat, naopak to může uškodit!)

Už se ví, že průběh vážného COVID není chřipka, ale vaskulitida = postižení krevních cév, způsobené vlastním imunitním systémem, zoufale reagujícím na virus. Proto se těžkým pacientům podávají kromě antivirotik nebo imunosupresiv i KORTIKOIDY. V Británii v nemocnicích podávají Dexamethazon 6mg denně. U pacientů připojených na dýchací přístroj snižuje riziko úmrtí ze 40 na 28 procent. Není to zázrak, ale lepší než nic. Další kortikoid, zmiňovaný v této souvislosti, je Medrol. Podávání po dobu 5-7 dní v dávkách 1-2 mg/kg na den podle studií také zkrátilo dobu horečky a nutnost připojení na kyslík.

+ Fraxiparin, na předpis (antikoagulační léčba na ředění krve, proti trombóze) – 1 inj denně. Stejně fungují Klopidogrel, Trombex, Warfarin, Heparin, Clexane.

EXPERIMENTÁLNÍ PROTOKOLY, NA VLASTNÍ RIZIKO:

Isoprinosin 500 mg tbl (stimulace imunity) – pouze na úplném začátku příznaků. Stimulace imunity může vyvolat přehnanou reakci imunitního systému. V situaci, kdy život ohrožuje cytokinová bouře, to rozhodně nechcete. Beranův protokol: léčba – maximální dávkování, tj. 4×2 tbl po dobu 7-10 dní. Prevence při vystavení silné dávce viru – 2×1 tbl denně.

Osobní zkušenost z okolí: V několika případech se nám stalo, že nemocný užíval Isoprinosin, měl příznaky, ale první PCR test na sliznici mu vyšel negativní. Není to tedy nijak statisticky ověřeno, ale máme podezření, že nabuzená slizniční imunita zlikviduje covid na sliznici a test může vyjít negativní, i když onemocníte. Což může být v případě, že pot´řebujete „covid pass“ jako doklad o prodělání nemoci nebo odpovídající léčbu při zhoršení stavu, docela problém.

U nás je od loňského roku bez předpisu, ovšem nedá se často sehnat. Lze ho ale běžně koupit v Polsku, včetně dodání poštou (Neosine, Neosine forte, Groprinosin)

Ivermectin (antiparazitikum, slibné antivirové účinky byly in vitro, studie na pacientech nakonec účinek nepotvrdily.) – Dávkování ve studiích bylo v rozpětí 0.2 – 0.4 mg/kg.

Inhalační kortikosteroidy pro astmatiky – Pulmicort, Miflonid, Budiair snižují podle studie vědců z Oxfordské univerzity riziko hospitalizace a zkracují dobu uzdravování. Nemocní ho ovšem museli dostat v sedmi dnech od projevení příznaků. (Zdroj)

Famosan, Famotidin (léky proti překyselení žaludku) – Famosan 20 mg tbl 2x denně od začátku obtíží byl na začátku covid epidemie uváděn jako slibný lék. Ovšem dál se už tato informace nikde neobjevila, takže je otázka, jestli to má smysl. Přinejhorším vás aspoň nebude pálit žáha. (Zdroj)

VÁŽNÉ STAVY U DĚTÍ:

Postcovidový syndrom postihuje i malé děti. Stále ještě někteří lékaři neznají PIMS – život ohrožující stav, který se může objevit u dětí 2-6 týdnů po prodělání covidu, včetně velmi lehkého covidu. Projevuje se jako několikadenní horečky, bolesti břicha, zvracení a vyrážky a otoky na dlaních a chodidlech. Přibližně u poloviny nemocných se rozvíjí šokový stav. Bez pomoci může následovat srdeční selhání, akutní selhání dýchání, funkce ledvin a jater.

Postcovidový syndrom a trvalé následky

I po mírném covidu se mohou objevit dlouhodobé nebo trvalé následky. Dušnost, poškozené srdce, plíce, trvalé a ochromující bolesti, zažívací potíže, bolesti kloubů a závratě, které znemožňují pohyb, poruchy paměti a soustředění, které znemožňují vykonávat práci nebo jen přečíst knihu. Ze zdravých lidí v dobré kondici se najednou stanou nemohoucí důchodci, pro které je problém vyjít schody do patra. O tom, co tyto vleklé multiorgánové potíže způsobuje, se ještě moc neví, při vyšetření navíc většinou zatím neumíme najít žádné organické poškození. Mnozí z pacientů tak musí bojovat ještě na další frontě: Přesvědčit lékaře či své blízké, aby jejich „long covid“ brali vážně.

Postcovidový syndrom už má svoji diagnózu:

  • U09 Stav následující po onemocnění COVID–19                
  • U10 Multisystémový zánětlivý syndrom související s onemocněním COVID–19

Medicínské shrnutí příznaků a diagnostiky z dokumentu FN Hradec Králové, kde je velké centrum postcovidové péče.

Skutečné příběhy:
Dlouhý covid, nebo příznaky v hlavě hypochondrů? Pacientům mnohdy nevěří lékaři ani rodiny (Blesk)
Lékař pomáhal na covid oddělení a nakazil se. Teď mu hrozí invalidní důchod (Seznam)
Facebooková skupina pro pacienty trpící postcovidovými potížemi (zde)

Závěr:

Pokud je zdravotnictví přetíženo, snažte se co nejvíc možností zařídit svépomocí, včetně těch, které byste normálně nechali na svém lékaři. Vybavená domácí lékárna vám může zachránit život. 

Přehled byl zpracován s využitím zkušeností ze skupiny Pacienti s COVID 19 v ČESKU a na SLOVENSKU a Doporučený postup pro lékaře COVID oddělení FN HK, Verze 2 – 18.11.2020