COVID – LAICKÝ PROTOKOL PRVNÍ POMOCI

Nechcete jen čekat? Chybi vám informace, co můžete v případě nemoci udělat sami? V ordinaci vám to nikdo nebere? Jste zahlcení zmatenými a protikladnými informacemi? Tady je vysvětlení veřejně uváděných a používaných léčebných postupů. Nenahrazuje konzultaci s lékařem, v době informačního chaosu mezi laickou i odbornou veřejností slouží k obecnému přehledu a lepší možnosti spolupráce s praktikem.

MÁLO ZNÁMÁ PREVENCE:

Vitamín D

Riziko úmrtí pacientů na covid19 závisí na hladině vitamínu D v krvi. V naší zeměpisné šířce je od října do dubna málo slunečního svitu na jeho vytvoření. Podáváme 1000-2000 IU denně. Důležité: nutné užívat dlouhodobě (!!) a kombinovat s vitamínem K, jinak hrozí extrémní ukládání vápníku.

Ochrana dýchacích cest

V „zamořených“ oblastech vám dýchací cesty ochrání spreje, které vytvářejí mechanickou gelovou bariéru na nosní sliznici. Pokud nesmrkáte, vydrží několik hodin:
1) TAFFIX. Cena cca 450,-
2) NASALEZE. Cena 260,-

Pak samozřejmě základní pravidla: Mezi lidi nosit padnoucí respirátory, omezit kontakty, blízkost, uzavřené prostory. Nesahat si na obličej, nesahat na respirátor, netahat použité respirátory po kapsách, mýt si ruce mýdlem jak nejčastěji to jde.

LEHČÍ PRŮBĚH:

symptomatická léčba jako u jiné virózy (pitný režim, tlumení horečky, kašle, průjmu…)

+ Vitamín D3: pravidelná dávka dlouhodobě 1 000 – 2 000 IU denně. Při nedostatku lze krátkodobě zvýšit, třeba na dvojnásobek. Při hospitalizaci se podává nárazově dávka  20 000 – 60 000 IU. K2 lépe po tuto dobu vynechat, snižuje efekt přípravků na prevenci trombózy.

+ vitamín C: krátkodobě 1000 mg až 2x denně

+ Ředění krve: Anopyrin, když není tak obyčejný acylpyrin (účinná látka k. acetylsalicylová, prevence covidové trombózy) – 2x denně půlku, po celou dobu obtíží, až do uzdravení. Nebrat enterosolventní varianty (např. Stacyl), jejich účinnost je sporná. (Zdroj)

+ Úporná bolest: Novalgin

+ Dýchání: Pravidelně měřit hladinu kyslíku OXYMETREM, do 94% je to OK, pokud klesne v klidu pod 90%, volat záchranku!

VÁŽNÉ STAVY

Dýchací potíže, poruchy vědomí: Vždy je nebezpečí z prodlení, nenechte se odbýt.
Pravidelně měřit hladinu kyslíku oxymetrem, pokud klesne pod 90%, volat záchranku, i když subjektivně nemáte dýchací obtíže. Pozor na náhlou bolest na plicích, může znamenat život ohrožující trombózu! Covidem poškozené plíce často může zasáhnout bakteriální zánět plic, na který se podávají antibiotika, např. Azithromycin, Amoksiklav, Klacid – při podezření na zápal plic žádejte rtg vyšetření.

+ Ventolin, na předpis (usnadní dýchání, má bronchodilatační účinek) – sirup 10ml dospělým, inhaler 1-2x. Podobně funguje Berodual – roztok k inhalaci.

+ Ambrobene (na odkašlávání)

+ Kyslík: volně prodejná lahev (15l za cca 300,-) vydrží jen chvilku, nemá prakticky smysl. Pokud chcete vlastními silami přežít kolaps systému bez nemocnice, investujte do generátoru kyslíku. Cena od 25 000,-

+ Kortikosteroidy, na předpis – Dexametazon, Prednison, Medrol (kortikoidy omezují imunitní bouři i záněty, ale zároveň oslabují imunitu – podávají se tedy až v případě vážných průběhů, na kyslíku a problémů s plícemi, u lehčích stavů nemá smysl podávat, naopak je to kontraproduktivní)

Už se ví, že průběh vážného COVID není chřipka, ale vaskulitida = postižení krevních cév, způsobené vlastním imunitním systémem, zoufale reagujícím na virus. Proto se těžkým pacientům podávají kromě antivirotik nebo imunosupresiv i KORTIKOIDY. V Británii v nemocnicích podávají Dexamethazon 6mg denně. U pacientů připojených na dýchací přístroj snižuje riziko úmrtí ze 40 na 28 procent. Není to zázrak, ale lepší než nic. Další kortikoid, zmiňovaný v této souvislosti, je Medrol. Podávání po dobu 5-7 dní v dávkách 1-2 mg/kg na den podle studií také zkrátilo dobu horečky a nutnost připojení na kyslík.

+ Fraxiparin, na předpis (antikoagulační léčba na ředění krve, proti trombóze) – 1 inj denně.
Stejně fungují Klopidogrel, Trombex, Warfarin, Heparin, Clexane.

EXPERIMENTÁLNÍ PROTOKOLY, NA VLASTNÍ RIZIKO:

Isoprinosin 500 mg tbl (stimulace imunity) – pouze na úplném začátku příznaků. Stimulace imunity může vyvolat přehnanou reakci imunitního systému. V situaci, kdy život ohrožuje cytokinová bouře, to rozhodně nechcete. Beranův protokol: léčba – maximální dávkování, tj. 4×2 tbl po dobu 7-10 dní. Prevence při vystavení silné dávce viru – 2×1 tbl denně.

U nás je od loňského roku bez předpisu, ovšem nedá se sehnat. Lze ho ale běžně koupit v Polsku, včetně dodání poštou (Neosine, Neosine forte, Groprinosin)

Ivermectin (původně antiparazitikum, slibné antivirové účinky potvrzené zatím in vitro, studie na pacientech žádný účinek nepotvrdily) – Dávkování ve studiích bylo v rozpětí 0.2 – 0.4 mg/kg. https://krizekolaps.wordpress.com/2021/02/07/covid-19-a-ivermectin

Inhalační kortikosteroidy pro astmatiky – Pulmicort, Miflonid, Budiair snižují podle studie vědců z Oxfordské univerzity riziko hospitalizace a zkracují dobu uzdravování. Nemocní ho ovšem museli dostat v sedmi dnech od projevení příznaků. (Zdroj)

Famosan, Famotidin (léky proti překyselení žaludku) – Famosan 20 mg tbl 2x denně od začátku obtíží. (Zdroj)

VÁŽNÉ STAVY U DĚTÍ:

Stále ještě ani někteří lékaři neznají PIMS – život ohrožující stav, který se může objevit u dětí 2-6 týdnů po prodělání covidu, včetně velmi lehkého. Projevuje se jako několikadenní horečky, bolesti břicha, zvracení a vyrážky a otoky na dlaních a chodidlech. Přibližně u poloviny nemocných se rozvíjí šokový stav. Bez pomoci může následovat srdeční selhání, akutní selhání dýchání, funkce ledvin a jater.

Závěr:

Snažte se co nejvíc možností zařídit svépomocí, včetně těch, které byste normálně nechali na svém lékaři. Zdravotnictví je přetíženo. Vybavená domácí lékárna vám může zachránit život. 

Přehled byl zpracován s využitím zkušeností ze skupiny Pacienti s COVID 19 v ČESKU a na SLOVENSKU a Doporučený postup pro lékaře COVID oddělení FN HK, Verze 2 – 18.11.2020