Rouška! Proč má smysl ji nosit a jak si ji vyrobit?

Je nejvyšší čas se vypořádat s postojem „rouška mě nechrání, je k ničemu“. Ano, rouška není respirátor. Roušky ale nosí lékaři v nemocnicích už od minulého století. Nedělají to, protože jim to tak víc sluší. Chrání tím své pacienty. Povinné nošení roušky, spolu s dezinfekcí a hygienou rukou a karanténou, bylo jedním z nástrojů, kterými asijské země zastavily epidemii.

Jak to funguje? Virus se šíří kapénkovou infekcí. Má inkubační dobu 14 dní, kdy navenek zdravý člověk vůbec netuší, že je nakažený. Rouška je nástroj KOLEKTIVNÍ BEZPEČNOSTI. Chrání okolí. Samozřejmě nefunguje na 99% jako respirátor, ale významnou měrou snižuje přenos a šíření nákazy mezi lidmi.

Ve chvíli, kdy nemáte šanci zjistit, jestli jste nebo nejste přenašečem koronaviru, chrání rouška lidi kolem vás a tím omezuje šíření virů. Je to normální ohleduplnost, stejně jako to, že si umýváte a dezinfikujete ruce. Nejen v případě koronaviru, ale i v případě „obyčejné“ chřipky!

Rouška (nebo i poskládaný šátek) ale navíc částečně chrání i vás. Zachytí alespoň část infekčních kapének, třeba když vedle vás někdo kýchne. Navíc vám zabrání, abyste si mimoděk sahali rukama na obličej, což je super důležité, zvlášť na místech, kde si nemáte jak umýt a vydezinfikovat ruce. Tím se snižuje riziko infekce.

Roušky a věda

Jak a proč nošení roušky chrání, vysvětlují odborníci ve článku PLoS One, 2008; 3(7) Professional and Home-Made Face Masks Reduce Exposure to Respiratory Infections among the General Population: „small reduction in transmissibility of the virus may be sufficient for reducing the reproduction number to a value smaller than 1 and thus extinguishing the epidemic“ – i malá překážka zpomalí šíření virů v populaci a přispěje k likvidaci epidemie.

To, že jsou doma vyrobené roušky lepší než nic, potvrzuje i článek z Disaster medicine: Testing the Efficacy of Homemade Masks: Would They Protect in an Influenza Pandemic?

Nemusíme jen čekat, až nás někdo zachrání. Můžeme se jako komunita navzájem chránit sami. Myslím si, že hodně lidí by si to už rádo vzalo, ale stydí se. Máte na to, jít osobním příkladem? Prosím sdílejte, ať už máte odvahu do toho jít, nebo aspoň k zamyšlení.

Nemám roušku. Co teď?

Roušky potřebují v první řadě lékaři. Nechte jim je. Můžete si svoji roušku vyrobit, není to složité. Některé nemocnice a firmy už si je nechaly ušít a nosí je povinně všichni zaměstnanci.

Nejjednodušší je obyčejná skládaná rouška, jakou tady dobrovolníci šili pro pražskou porodnici. Šije se z hustého bavlněného plátna, případně i dvojitého, aby se dala každý den vyprat a vydezinfikovat vyvařením nebo žehlením.

Dvojitá rouška s vyměnitelným „filtrem“

Stejný typ roušky si můžete udělat z dvou vrstev látky. Tady pan doktor si mezi vrstvy dává ještě „filtr“ z netkané textilie (třeba vyschlého hygienického ubrousku), nebo podobného materiálu, který se pak vyhodí. Důležitá je každodenní hygiena a dezinfekce. Nošení roušky několik dní je jako malé pařeniště, kde si pěstujete všechen humus, který vydýcháte a nakašlete.

https://mustsharenews.com/cloth-face-mask

 

Dvoudílná maska

Tenhle typ masky drží lépe na obličeji a neodstává. Návod a střih si stáhněte zde:

https://shanniemakes.com/2-piece-style-face-mask-pattern/

2 komentáře

  1. Chci si obednat roušku dámskou černou na dobírku Písečná 5069 Chomutov 43004 děkuji pěkně

Komentáře jsou uzavřeny.