Kam odejít z Facebooku? Tipy na svobodné sociální sítě.

Cenzura, šikana, zneužívání dat, politická manipulace.

Máte už dost Facebooku, který si přivlastňuje všechny vaše údaje, prodává je bůhví komu a ještě vás cenzuruje, buzeruje a šikanuje na základě naprosto neprůhledných uživatelských podmínek? Sociální média jsou cenným nástrojem, bez kterého se těžko obejdeme. Jaké jsou další možnosti?

Sociální sítě v Rusku a Číně budou nejspíš časem „z bláta do louže“, nehledě na kontroverzní majitele, takže pro mě třeba známá ruská VKontakte opravdu není řešení. Navíc vyžaduje moje telefonní číslo, fotku a vůbec, prudí podobně jako Velký Bratr Facebook. Máme tady ale sítě, které jsou svobodné už z principu.

Tady jsou moje tipy, které hodlám vyzkoušet. Na prvních dvou už mě najdete. Seřazené jsou podle počtu uživatelů a podle toho, jak se mi zamlouvají. Diaspora, MeWe a Minds mají jako prioritu ochranu soukromí, bezpečnost a transparentnost. Nebudou shromažďovat osobní údaje a neprodávat tyto informace za účelem reklamy. Jejich heslem je No ads, no tracking, no data mining.

 

Minds https://www.minds.com/

Počet uživatelů: cca 2 milióny
Mobilní aplikace: Android, iOS
Registrace: uživatelské jméno a e-mail 

Minds má většinu standardních funkcí služby Facebook – profily, časové osy, sdílení médií, zasílání zpráv, skupiny atd. Je to open-source, a zatím poněkud nerdy komunitní platforma. Jeho otevřený zdrojový kód, šifrované zprávy a politika nulové cenzury z něj dělají skvělé místo pro ty, kdo se ocitli v exilu z Facebooku nebo Twitteru.

 

MeWe https://mewe.com/

Počet uživatelů: cca 1,5 miliónu
Mobilní aplikace: Android, iOS
Registrace: uživatelské jméno a e-mail

MeWe má jednoduché a intuitivní rozhraní, velmi podobné základnímu nastavení Facebooku. Umožňuje uživatelům publikovat a sdílet obsah (včetně fotografií, videí, dokumentů a hlasových zpráv) a chatovat s jednotlivci nebo (soukromými) skupinami. Kapacita na vaše data je až 8 GB. Má reklamu, ale není cílená. Samofinancují se z prodeje prémiových služeb – větší kapacita, tajný chat a podobně.  Můžete si k němu prý připojit Facebook a Twitter, i když je tato funkce v současnosti poněkud skrytá. MeWe není založeno na principu Open source.

 

 

DIASPORA https://diasporafoundation.org/

Počet členů: cca 660 000
Mobilní aplikace: Android
Registrace: uživatelské jméno a e-mail

Jedná se o jednu z nejstarších alternativ na Facebooku.  Její heslo je: Decentralizace, Svoboda, Soukromí.

Je to decentralizovaný open source projekt – kdo chce, si může založit server. Uživatelé si pak mohou vybrat, kde chtějí, aby jejich účty byly uloženy a nastavit si tam účet. Samozřejmě mohou komunikovat s jakýmkoli jiným uživatelem v síti, bez ohledu na umístění hostitele.

Diaspora umožňuje nastavit osobní skupiny, se kterými sdílíte různý obsah, hashtagy a podporuje cross-posting do jiných sociálních sítí, včetně Facebooku a Twitteru. Bohužel, jejich decentralizace znamená, že vývoj aplikací pro mobily byl pomalý, což je nevýhoda pro mobilní uživatele. Pro Android je k dispozici řada  aplikací, pro systém iOS ne. Vývojáři nicméně  doporučují,  aby členové Diaspory přistupovali z mobilního zařízení prostřednictvím prohlížeče.

 

Gab  https://gab.ai/ 

Počet členů: cca 460 000
Mobilní aplikace: zakázána společnostmi Apple a Google
Registrace: uživatelské jméno a e-mail

 

Gab je sociální síť, která má motto zachování osobní svobody a svobody projevu na internetu. Byla založená jako necenzurovaná alternativa levicově biasovaného Twitteru. Uživatelé zde, podobně jako na Twitteru, sdílejí zprávy o délce 300 znaků. Žádné reklamy, provoz je samofinancován z prodeje prémiových služeb.

 

Doufám, že se potkáme na kus řeči ve svobodnějším prostředí, než je progresivistický a politicky úkolovaný Facebook. Pro udavače a bonzáky bude zjištění, že se můžeme bavit bez jejich zastrašování, cenzury a šikany, velká rána. K nezaplacení. Stačí, když nás odejde hodně. Aspoň na chvilku denně.

PODĚLTE SE O SVOJE ZKUŠENOSTI.  Neváhejte a napište, která sociální síť se vám odvědčila?

 

Autor: Eva Svobodová

Zpracováno podle údajů z Wikipedie a internetových recenzí:

Fed Up with Facebook? Here are 6 Alternatives

Safer alternatives to Facebook

Review of Gab.ai: Free Speech Social Network

9 komentářů

 1. ako sa z tej facebockej kultury zneuvania dat da dostat. Dalasi kabanos na obzore alebo koksa . Dalsi kokot na obzore

 2. Jediná alternativa je práveze ruska siet VKontakte a odomna ziadne telefonne cislo nikto nevyzadoval. Autorka je zrejme tvrda amerikanofilka kedze tu podhadzuje americke socialne siete, ktore narozdiel od FB samozrejme nespehuju :)))))))

 3. Vkontakte je vše, jen ne svobodná s흨. Putinův režim tvrdě postihuje a blokuje vše, co není v jeho souladu.

 4. Cenzura, šikana, zneužívání dat, politická manipulace? Copak vy jste si nečetli obchodní a smluvní podmínky? Pokud jste je porušil, má snad druhá strana, která Vám poskytuje prostor zdarma postupovat podle podmínek se kterými jste souhlasili? Není alterantiva, krom jediné a to je vlastní server na kterém vám běží vlastní obsah. Tam se nedostáváte do sporu s nikým a pokud dodržujete podmínky dané trestním řádem, občanským zákoníkem a listinou ZP, tak Vás nikdo nebude buzerovat. Vy taky technicky odstraňujete komentáře a příspěvky se kterými nesouhlasíte, protože na ně neumíte odpovědně a normálně odpovědět s argumenty, které stojí za to.

 5. Slyšel jsi někdy o nahlašovacích kampaních, které účinně zneužívají mechanismy FB k neoprávněné likvidaci stránek, mladý soudruhu? O politickém zadání a biasu cenzurovaných zpráv? O tom, jak skandálně se určuje co je „závadný“ obsah? O vyhraných soudech v Německu, kdy se občané úspěšně soudili právě proti této šikaně? Ne? Ano?

  Mimochodem, kruhový argument „byl odsouzen, takže musel ten zločin spáchat“ je poněkud mimo logiku. Připomíná mi reakce na odsouzení Milady Horákové.

 6. V Nemecku urcuje pravdu na FB pres ruzne nadace nemecka vlada.
  Napr. pres Bertelsmanna, arvato
  nebo pres correctiv.de

 7. Díky za článek a upozornění na další sociální sítě. Jsem zatím na Vkontakte a na síti : Myčeši.
  Na Vkontakte má myslím už dost lidí z FB náhradní profil a já už si tam i našel řadu přátel z FB. Znám námitky vůči Vkontakte a uznávám je ale zatím nic lepšího nevidím.

 8. VK mám taktéž,moc přátel jsem na něm nenašel a telefonní číslo bylo to první ,co chtěli.V tom nebyl problém koupit si jednorázovou SIM .Dobré je ,že VK není americký,špatné ,a moc, je to že je majitel muslim. tfujtajksl. Nevím čí jsou ty jiné soc.sítě,ale doba velí pryč z facebooku. Takže vyzkoušet.

Komentáře jsou uzavřeny.