Otevřený dopis novinářce Procházkové, která „končí s tolerancí blbců a ignorantů s fašistickými sklony“

Novinářka Petra Procházková se na svém FB profilu veřejně a poněkud neomaleně obula do lidí, kteří by chtěli rozhodovat v referendu.

„Takže, končím s korektní tolerancí hlupáků a blbců. Že se nesmí o lidech méně inteligentních až debilních říkat, že tací jsou? Tak to ne. Nechci, aby o mně rozhodovali nevzdělanci a tupci, ignoranti s fašistickými sklony a manipulovatelné mozkové trosky. Věnovala jsem svému vzdělání i vzdělání dětí spoustu času, sil i peněz.“  …. „A v referendu má mít můj hlas stejnou hodnotu jako někoho, kdo tráví veškerý svůj volný čas sledováním Barrandova, nebo u piva, učit se nechtěl nebo na to neměl a v anketách typu koho budete volit odpovídá: „Nó… já vám nevím, já nikoho neznám… tak asi Zemana nó….“ Klidně ať si takové bidlo rozhoduje v místním referendu o tom, zda chce raději cyklostezku nebo novou střechu na obecním úřadě. Ale o vystoupení z EU ne! Pouze v případě, že bude vědět, které státy tam patří, kdy vznikla, podle jakých základních pravidel funguje, jaké má orgány atd. “

 

Příspěvek vzbudil řadu reakcí na sociálních sítích. Podle kritiků přesně zapadá do typu elitářských postojů, které vyvolávají pohrdání a nenávist vůči skupině obyvatel a rozdělují společnost nálepkováním. Zákon o referendu pochopitelně budí souhlas i nesouhlas. To označování části Čechů „elitami“ za čecháčky a blbce už ale začíná být skutečně poněkud únavné. Rozhodně nepřispívá k žádné společenské diskusi, ke snižování napětí ve společnosti a k „zasypávání příkopů“. Naopak. Reakci Wendy Smith Křepelkové uveřejňujeme:

„Vážená paní Procházková,
Ani s největší dávkou sarkazmu by se mi nepodařilo odkrýt pokrytectví a ubohost dnešní rádoby liberální rádoby levice tak jako vám. Obě „rádoby“ jsou zasloužená, jelikož vaše exhibice elitářství spíše odpovídá definici fašismu (tedy vlastně naprosto odpovídá).

A teď už k obsahu:
Nejsem si zcela jistá, zda vůbec znáte definici slova liberální nebo levice, nicméně ani jedno nestaví na vytváření elit. Právě naopak, podstatou levice je rovnost všech lidí v jejich právech i povinnostech. Nepředpokládá, že jste reálně četla Marxe, jinak byste věděla, že právě odpor vůči utlačování pracující třídy je jeho stěžejním tématem.

Tam, kde vy, zcela prosta úcty k člověku jako jednotlivci, vidíte masu, která by měla být zbavena práva svobodně (slovo svoboda souvisí s definicí slova „liberální“, kdyby vám to uniklo) rozhodovat o své budoucnosti, já vidím lidi, kteří manuálně pracují a vytvářejí hodnoty pro ostatní. Jsou to ti, kteří vám umožňují sedět na pohodlné židli a popíjet víno zatímco bezcílně bloumáte oním intelektuálním prázdnem, které sama nejspíše považujete za svou intelektuální nadřazenost. Jsou to ti, kteří vyrábí jídlo, které jíte, ti, kteří vám ho v obchodě prodávají. Zjednodušeně ti, díky kterým nesedíte nahá na šutru a neškrábete všechny ty žvásty na hliněnou tabulku místo do počítače.

Rada na závěr? Slezte z toho svého piedestalu vlastní nadřazenosti a, pokud sama tvrdíte, že nasloucháte, zkuste naslouchat i lidem, kteří jsou, dle vás, podřadní. Čeho se bojí, čím žijí, čemu věří. A, pokud nesouhlasíte, mluvte s nimi. Možná budete sama překvapená, jak jsou lidé rozmanití a zajímaví, a že ta masa idiotů má nejspíš mnohem víc co říct než vy.“

 

 

 

A jen tak na okraj: postoj současných odpůrců k referendu ve kterém rozhoduje „hloupý plebs“ byl poněkud jiný, když se roku 2003 rozhodovalo o vstupu do EU. Jak? Samozřejmě referendem.

1 komentář

  1. Je až k neuvěření, s jakou nadutostí, arogancí a povýšenectvím se paní Procházková vyjadřuje a lidech, kteří na rozdíl od ní, vytvářejí hodnoty, z kterých ona bezostyšně tyje a dělá ze sebe něco víc, protože je ona je přece inteligent a novinářka. Já byť jí, tak se zas tak moc tímto peřím nechlubím. Jednak nezbaštila rozum světa a jednak se o novinářích všeobecně ví, že jsou prodejnější, než jsou třeba královny ulic. Takže, až zas bude někdy cítit potřebu, uveřejnit nějaké ty své slinty, ať si to dobře rozváží.

Komentáře jsou uzavřeny.