Hromadné modlitby v ulicích: až čtvrt miliónu muslimů obsadilo Moskvu

Asi 200 000 věřících muslimů (podle islámských zdrojů dokonce třista tisíc) se zúčastnilo pátečních oslav náboženského svátku Eid al-Adha / Kurban Bayram v Moskvě. Věřící muslim má v ten den halal – tedy bez omráčení – porazit velkého savce, typicky berana, ale i telata a býky, jako připomínku na Abrahamovo obětování. Svátek je tak zároveň největším rituálním masakrem velkých savců na Zemi.

V Moskvě oslavovaly statisíce muslimů

Největší počet muslimů se na ranní modlitby shromáždil v Moskevské chrámové mešitě a v Pamětní mešitě a jejich okolí, přeplněno bylo ve všech pěti moskevských mešitách i na dalších místech dočasně zřízených jako prostor pro hromadnou pouliční modlitbu. Velký muftí vyzval muslimy, aby se „v tento svatý den a dobrou hodinu“ modlili za mír, klid a prosperitu v Rusku a ve světě. Po osmé se účastníci rozešli. Jak uvádí článek agentury RIA, hromadné muslimské modlitby nejsou v Moskvě pro spolupracující úřady, bezpečnostní síly a muslimské vůdce ničím novým.

Obětování na patnácti vyhrazených místech

Islámské autority opakovaně upozorňovaly muslimy, že provádět rituální podřezávání zvířat v ulicích Moskvy není dovoleno. Pro tyto účely město vyhradilo 15 míst, kde mohli muslimové obětování provést.

 

Školy odložily státní svátek

Oslavy Kurban Bayram připadly na 1. září, což je v Rusku zároveň jeden z nejoblíbenějších oficiálních státních svátků – „День знаний“, svátek začátku školního roku. Některé školy v Moskvě a dalších městech ustoupily muslimskému svátku a slavnostní nástup do školy odložily až na 4. září.

 

Putin: jsem spojencem islámského světa proti terorismu

Islámu je v Rusku druhým nejrozšířenějším náboženstvím. Nejběžnější je v Povolží (mezi Tatary a Baškiry), v Podkavkazsku (mezi Čečenci, Dagestánci, Inguši, Balkary a dalšími) a ve velkých městech jako Kazaň, Moskva, Nižnij Novgorod či Petrohrad. Muslimové tvoří přes 10 % z celkové ruské populace (Pew, 2017), podle některých ruských zdrojů dokonce až 15%. Moskevská hlavní mešita je jednou z největších mešit v Evropě a vejde se do ní asi 10 000 věřících. Byla otevřena v září 2015 po několika letech rekonstrukce. Na muslimskou pouť do Mekky se v letošním roce vydalo 23 500 Rusů.

Rusko má srovnatelnou nebo ještě početnější muslimskou menšinu než nejvíc problematické evropské státy – Švédsko, Německo, Francie. Ruský autokratický režim nedává prostor požadavkům na ústupky a náboženská privilegia neziskovkám a islámským fundamentalistům tolik jako dekadentní evropské demokracie. Přesto však není reálné, že by se obešel bez kompromisů, vstřícnosti a strachu znepřátelit si náboženské fanatiky. Putin se vůči své muslimské menšině chová velmi vstřícně a vyhýbá se spojení islámského terorismu s islámem.

27.5.2016 ve svém projevu na zasedání Skupiny strategické vize „Rusko a islámský svět“ prohlásil: „Teroristé a jejich stoupenci se stále snaží destabilizovat situaci, ale v Rusku nalezne islámský svět vždy spolehlivého přítele a spojence, vždy připraveného přijít na pomoc při řešení globálních výzev.

Ve chvíli, kdy by se muslimové obrátili proti němu, bude mít větší problém než západní Evropa. Fantazie o tom, že Rusko by mohlo být hrází proti islámskému fundamentalismu jsou nereálné. Rusko bude mít v takovém případě svých starostí až nad hlavu.

 

 

http://www.rbc.ru/photoreport/01/09/2017/59a8f8219a79476de2b3607a

https://ria.ru/infografika/20170831/1501505547.html?inj=1

РИА Новости https://ria.ru/religion/20170901/1501586412.html

https://rg.ru/2016/05/27/putin-nazval-rossiiu-nadezhnym-drugom-i-soiuznikom-islamskogo-mira.html 

česky http://pravyprostor.cz/putin-rusko-je-pritelem-a-spojencem-sveta-islamu/