Devatenáctiletý Geňa Rodionov: zvolil smrt, než by přestoupil k islámu

„23. května 1996, v den svých devatenáctých narozenin, visel vojín Rodionov za ruce ve špinavé kobce poblíž vesnice Bamut. Když před rokem narukoval do ruské armády, jen stěží si mohl představit takový osud,“ píše Mark Hackard.

Jevgenij byl zařazen k pohraničníkům na hranici mezi Čečnou a Ingušskem. Když 13. února spolu se třemi svými kamarády, Andrejem Trusovem, Alexandrem Železnovem a Igorem Jakovlevem stáli na kontrolním stanovišti na zapadlé pašerácké cestě, jako by se stali ztělesněním zanedbanosti armády v Jelcinově Rusku: nedostali pušky a dokonce ani rádio. Čečenci, přestrojení za personál rychlé zdravotní pomoci, je unesli ze stanoviště silničního zátarasu. Trápili je hladem, každodenně bili a vyslýchali je pověšené na stromě.

Geňa Rodionov a jeho druhové strávili v zajetí 100 dní plných mučení, bití a hladu. Kromě zoufalých matek se o jejich osud nikdo nezajímal a nestaral. Podobně jako řada dalších se i Ljubov Rodionovová uprostřed chaosu čečenské války vydala na daleký Kavkaz, aby se pokusila své dítě najít a zachránit. Povedlo se jí dostat k Jevgenijovi v den jeho smrti 23. května na vzdálenost pouhých pár kilometrů.

Ten den se zpečetil osud mladého vojáka. Po neúspěšném pokusu o útěk dostal dvojí možnost. Jeho věznitel, čečenský velitel Ruslan Chajchorojev, byl ochoten ušetřit jeho život. Podmínku měl jedinou: pokud se zřekne Krista, přislíbí věrnost islámu a přidá se k bojujícím Čečencům, bude svobodný. Geňa Rodionov odmítl a smrt přijal důstojně až do samého konce s křížem v rukou. Chajchorojev mu uřízl hlavu rezavou pilou a následně zavraždil i jeho tři druhy Andreje, Igora a Alexandra.

Od Rodionovy matky požadoval výkupné za informace o tom, kde je tělo jejího syna. Následně si nechal připlatit i za jeho hlavu, pohřbenou zvlášť.

 

 

Dnes je Jevgenij Rodionov lidově uctíván jako mučedník a světec. Jeho obraz visí v desítkách chrámů. Ve městě Kuzněck mu byl dokonce vysvěcen památník. Svatořečení sice nebylo v roce 2004 schváleno, ale v dubnu 2016 bylo podáno odvolání proti rozhodnutí synodní komise, pro Jeho Svatost patriarchu Kirilla, s novým požadavkem na zahájení přípravy kanonizace.

Na jeho hrobě je nápis: „Zde leží ruský voják Jevgenij Rodionov, který bránil vlast a nezřekl se Krista, který byl popraven v Bamutu 23. května 1996.“

 

 

Výsledek obrázku pro Rodionov Evgeny

 

„Явился еси преудивлению крепостию, Христову терпению даже до смерти подражая, агарянскаго мучительства не убоялся еси, и Креста Господня не отреклся еси, смерть от мучителей яко чашу Христову прияв; сего ради вопием ти: святый мучениче Евгение, присно моли за ны, страдальче.“

 

Zpracováno podle:

http://deliandiver.org/2017/05/martyrium.html

http://cs.metapedia.org/wiki/Jevgenij_Rodionov

https://en.wikipedia.org/wiki/Yevgeny_Rodionov

 

Líbí se vám články? Sdílejte je a doporučte web i ostatním!