Pákistánskému ateistovi hrozí smrt. Facebook aktivně napomáhá pronásledování sekulárních blogerů

Facebook aktivně napomáhá porušování lidských práv, omlouvá to „respektováním kulturních specifik“ zemí, kde jsou lidé za názor vražděni a mučeni.

Jen pár dní poté, co byl v Pákistánu za „urážku náboženství“ zatčen ateistický bloger Ayaz Nimazi a nyní mu hrozí trest smrti, nabraly události v Pákistánu další vývoj. Pákistán oznámil, že pokud nebude „rouhačský“ obsah blokovat, tak bude celý Facebook v Pákistánu zakázán.

A Facebook? Vyhověl pákistánské vládě, a odstranil 85 % „rouhačského“ materiálu. Dále vyhoví žádosti Nejvyššího soudu v Islamabádu, a „islám urážející“ obsah bude i nadále průběžně blokovat.

Vlna mazání sekulárních materiálů se již dotkla i stránky sdružení Atheist & Agnostic Alliance Pakistan, které založil právě zatčený Ayaz Nizami. Stránka byla ještě minulý týden funkční a aktivní, nyní je již zablokovaná. Kromě toho přestal fungovat také web pákistánských ateistů (http://aaapakistan.org/).

Spolu s Nizamim, jehož civilní jméno je Abdul Waheed, byla v Karáčí zatčena také další členka pákistánských ateistů, Rana Noman. Oba byli obviněni jednak za příspěvky na Twitteru a Facebooku, kde administrovali účty Atheist & Agnostic Alliance Pakistan, a dále pak za příspívání do fóra na stránkách britských exmuslimů, Council of Ex-Muslims of Britain. Podle amerického webu ABC news byli minulý týden v pátek zatčeni ještě další tři sekulární bloggeři, jejichž jména zatím nejsou známa. Britští exmuslimové na svých stránkách vyjádřili velké znepokojení a obavy nad bezpečím zadržených bloggerů. Zároveň uvedli, že „anti-islamofobní“ zákon, který byl nedávno přijat v Kanadě, se v principu nijak neliší od „proti-rouhačských“ zákonů v muslimských zemích. Celý případ shrnuje Jan Werner na stránkách sdružení ateistů ČR, OSACR.

 

FB je firma a může si dělat co chce?

Facebook už v únoru oznámil, že skončí s „potlačováním kulturních specifik“ svých uživatelů a spustí místní referenda o zobrazování nahoty či rouhání na své síti. Tím budou „demokraticky“ zlikvidovány zbylé komunikační stránky blízkovýchodních nemuslimů a asijských ateistů, které nepodlehly masivní nahlašovací kampani. Může firma opravdu aktivně potlačovat základní lidská práva? Kde je hranice?Představte si extrém – třeba kdyby nacistická Říše outsourcovala provoz transportů na demokratickou a sluníčkovou firmu pana Zuckerberga? Opravdu je to v pořádku?

A co v menším měřítku? Loni v listopadu se ukázalo, že Facebook v tichosti vyvinul cenzorský software, který umožňuje zablokovat zobrazení vybraných informací ve specifických geografických oblastech. Tuto „veskrze demokratickou“ utilitu podpořil generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg v naději, že bude Facebooku povolen přístup do Číny, která je spolu s Íránem a Severní Koreou poslední zemí, která jeho službu blokuje. Neuspěl, ale cenzura podle politického zadání je součástí jeho služeb v mnoha zemích. Všichni víme o požadavcích, které na toto téma vznesla Angela Merkelová, všichni víme, že za Evropskou unii loni vyjednávala zavedení cenzury česká eurokomisařka Jourová (ANO). Všechno zabalené do orwellovského newspeaku „pro dobro všech“. V Pákistánu nyní tato cenzorská aktivita dostala pouze větší rozměry a fatálnější důsledky pro postižené. 

POVĚSIT!  „Slušní lidé“ chtějí krev

Jak píše Jan Werner, ještě skandálnější než samotné zatčení obou „hříšníků“ protiteroristickou jednotkou je reakce obyčejných Pákistánců. Ti na sociálních sítích, především pak na Twitteru, Nizamiho zatčení oslavovali. A co více, vytvořili hashtag #HangAyazNizami, který patřil mezi nejpoužívanější v celém Pákistánu, a žádali smrt pro Nizamiho, stejně jako pro všechny ostatní, kteří se dopustili zločinu jménem rouhání se. Je třeba říct, že tato masová nenávistná reakce proti ex-muslimům a nevěřícím z Pákistánu nevzešla z myslí nějakých extremistů, radikálů či teroristů. Ti, kteří na Twitteru i jiných sociálních sítích podporují trest smrti pro Nizamiho, jsou obyčejní Pákistánci, obyčejní muslimové, nikoliv žádní extremisté, radikálové či teroristé; jsou to, řečeno v českých reáliích, „slušní Pákistánci“, „slušní muslimové“. Svůj pozdrav posílá i pákistánský muslim žijící v Londýně, píšící o tom, jak je Nizamiho rouhání nepřijatelné a požaduje pro něj nekompromisní trest smrti. O urážení proroka Muhammeda, které si zasluhuje smrt, píše třeba pákistánský student medicíny či architekt.

S krajně vysokou pravděpodobností se o tom nedozvíte v žádném z větších médií. Naopak takřka jisté je to, že se v nejbližší době opět někde objeví nějaký ten článek, varující před nebezpečím „islamofobie“.

 

 


Převzato a upraveno z FB Jana Wernera, člena OSACR a ze článku

http://www.osacr.cz/2017/03/29/v-pakistanu-byl-za-rouhani-zatcen-ayaz-nizami-urazil-islam-a-hrozi-mu-trest-smrti/

http://indianexpress.com/article/world/facebook-removed-blasphemous-content-on-governments-request-pakistan-4587702/

Další zdroje o cenzuře na sociálních sítích:

http://m.ihned.cz/byznys/c1-65628380-facebook-bude-lihni-vudcu-a-cekaji-ho-referenda-se-socialnimi-bublinami-je-konec-slibuje-zuckerberg

http://echo24.cz/a/wJhqV/cenzura-do-24-hodin-eu-necha-blokovat-nenavist-na-internetu

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/71990/svoboda-podle-bruselu-cenzura-ma-zajistit-demokraticke-vyjadrovani-na-internetu.html