Fake news: švédská ministryně přiznala, že lhala o počtech sexuálních útoků

Švédská ministryně pro integraci Ylva Johansson ještě minulý týden mluvila o tom, že počet znásilnění klesá a není žádná souvislost mezi zločinem a přistěhovalectvím.  Pod tlakem oficiálních čísel přiznala, že skutečnost je jiná.

Johanssonová v interview pro BBC tvrdila, že „ve Švédsku kriminalita klesá, takže nemůže mít souvislost s imigrací.“ Imigranti jsou prý také lidé a zločin občas přece spáchá každý. Nezapomněla se otřít o eurokritickou parlamentní stranu Švédští Demokraté, kterou hanlivě onálepkovala jeko „rasisty“. V reakci na prohlášení bývalého předsedy UKIP Nigela Farage –  který nedávno řekl,  že Malmo je „hlavní město Evropy ve znásilňování a že za to vděčí přílivu mladých imigrantů“ prohlásila, že počet znásilnění a sexuálních útoků „klesá, klesá, klesá, ale švédské ženy prostě nevhodné chování prostě víc nahlašují“.

Tvrzení vzbudilo pobouření nejen ve Švédsku. Za nepravdivé údaje sklidila ostrou kritiku od poslanců, ekonomů a kriminalistů. Ministryně se omluvila, že vycházela pouze z dat za rok 2015. V roce 2015 skutečně došlo k poklesu o 12%, ale v roce 2016 počet hlášených útoků znovu narostl o 13%, takže o poklesu nemůže být ani řeč.

 

http://www.dn.se/nyheter/sverige/ylva-johansson-medger-fel-om-sveriges-sexualbrottsstatistik/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4285628/Swedish-minister-makes-u-turn-sex-attack-statistics.html

http://www.breitbart.com/london/2017/03/04/fake-news-swedens-integration-minister-admits-lying-bbc-rape-stats/