Příběh Ireny Sendlerové, zachránkyně tisíců polských dětí

15.únor: V tento den roku 1910 se v Polsku narodila žena jménem Irena Sendlerová. V době druhé světové války si obstarala povolení k práci ve Varšavském židovském ghettu jako zdravotnice. Měla k tomu svůj důvod. V zadní části svého náklaďáku měla skryté místo, ve kterém pašovala z ghetta děti. Tam také vozila psa, kterého vycvičila štěkat, když auto projíždělo branou. Vojáci tak nezaslechli zevnitř žádné zvuky a ani auto radši neprohledávali. Další děti byly prováženy sanitkami v rakvích jako mrtvé oběti tyfu, odváženy ukryté v odpadcích, prováděny kanály a podzemními chodbami, prováděny přes starou soudní budovu nebo – pokud byly menší – přehazovány v dobře vycpaných pytlích přes tři metry vysokou zeď ghetta. Někdy z té doby pochází i fotografie v tomto článku.
Během své činnosti Irena s přáteli z organizace Żegoty dokázala takto zachránit až 2500 dětí. Chytili ji, nacisté ji brutálně ztloukli, přelámali jí nohy i ruce. Jen o vlásek unikla popravě. V té době jí bylo 33 let.


Do konce roku 1942 bylo z ghetta do vyhlazovacích táborů (především Treblinky) posláno asi 300 000 lidí.V roce 1943 byli všichni zbylí obyvatelé ghetta nacisty vyvražděni.
Irena si vedla záznamy o všech dětech, které se jí podařilo osvobodit. Uschovala je ve sklenici, zahrabané pod stromem na své zahrádce. Po válce se pokusila najít rodiče a znovu spojit rodiny, ale většina skončila v plynových komorách. Děti se dostaly do dětských domovů a do adoptivních rodin.

Po válce byla Sendlerová uvězněna a brutálně vyslýchána komunistickou tajnou policií kvůli svému spojení s odbojovou organizací loajální k válečné polské exilové vládě. V roce 2007 byla Irena Sendler nominována na Nobelovu cenu míru. Ale zvolena nebyla. Cenu dostal Al Gore za projekt o globálním oteplování…

Dnes jako nikdy je nutné udělat vše pro to, aby svět nezapomněl, co se tenkrát stalo. Protože stále existují i ti, kteří jsou schopni to zopakovat. Staňte se článkem v řetězu paměti i vy. Sdílejte a vyprávějte.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Irena_Sendlerov%C3%A1