Obama propouští džihádisty z Guantanáma. Kolik jich skončí v Evropě?

Nestandardní chování dosluhujícího prezidenta začíná připomínat chování dítěte, které ze vzteku ničí hračky, než by je půjčilo jiným. Barack Obama využil posledních dnů k prosazení nečekaných kontroverzních kroků, které ztíží Trumpovi začátek jeho úřadování. Šlo o zákaz těžby ropy a zemního plynu v rozsáhlých oblastech Arktidy a pobřeží Atlantiku, ypovězení 35 ruských diplomatů nebo mlčenlivá podpora protiizraelské rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou USA v minulosti vždy bojkotovaly.

Ačkoli mu Ministerstvo obrany udělilo ve středu 4. 1. medaili za vynikající služby veřejnosti, jeho další rozhodnutí veřejnosti asi příliš neposlouží.

Obama plánuje ještě rychle propustit nejméně 22 z 59 údajných nebezpečných teroristů, držených ve věznici Guantanámo. Propuštěni budou významní velitelé teroristických organizací, jako třeba šéf výroby bomb al-Káidy ve východním Afghánistánu, šéf Al-Káidy v tuniské frakce v Afghánistánu. Propouštění už začalo a má proběhnout v horizontu několika dní.

 

Obama byl vždy kritický vůči existenci Guantanáma, stejně jako levicoví lidskoprávní aktivisté, kteří upozorňovali na případy zadržování lidí, kterým nebylo možno prokázat žádný zločin. Jeho cílem bylo kontroverzní zařízení na americké námořní základně na Kubě uzavřít. Narážel však na trvalý odpor republikány ovládaného Kongresu, který zrušení věznice odmítá schválit. Během jeho působení byl snížen počet zadržovaných z 242 na současných 59.  Je známo, že někteří dříve propuštění islamisté se znova vrátili ke džihádu, čtyři z nich byli členy skupiny, která provedla masakr Charlie Hebdo v Paříži.

 

Na Guantánamu zůstala skupina mužů obviněných nebo usvědčených z válečných zločinů nebo považovaných za příliš nebezpečné na to, aby byli propuštěni. Fakticky tak nyní USA humánně propouštějí na svobodu islámské džihádisty, teroristy, přímé spolupracovníky Usámy bin Ládina. Náboženské fanatiky, jejichž svatým posláním je vraždit ve jménu náboženské nenávisti. Opravdu někdo věří, že už nepředstavují bezpečnostní hrozbu?

Kam s nimi?

 

V jejich domovských státech jim zpravidla hrozí trest smrti a s tím Barack Obama nesouhlasí. Propuštění teroristé jsou proto posíláni do států, které jsou ochotné jim poskytnout azyl. Co je alarmující, někteří z nich mohou skončit i v Evropě. Kde skončili dříve propuštění? http://projects.nytimes.com/guantanamo/transfer-countries

Na Slovensku je osm propuštěných, Česká republika nepřijala nikoho

Celkem osm propuštěných vězňů z Guantanáma přijalo Slovensko – první tři vězně v lednu 2010. Šlo o Ázerbájdžánce Púlada T. Ciradzeho, Tunisana Rafíka Bin Bašíra Bin Jalúda al Hami a Egypťana Adéla Fattúga Alího Algazzára. Další tři Ujguři  Jusef Abbás, Saidullah Khalik a Hajiakbar Abdulghupur přišli na Slovensko na konci roku 2013.  V roce 2014 přibyli Hisham Bin Ali Bin Amor Sliti, Tunisan, a Hussein Salem Mohammed, Jemenec. Přestože podle svých slov prodělali bojový výcvik, podle slovenského ministerstva vnitra přijalo Slovensko pouze osoby, které nikdy nebyly podezřelé a ani obviněné z trestného činu terorismu a pro Slovenskou republiku nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. Byli zařazeni do tříletého integračního programu, místo jejich pobytu je veřejnosti neznámé.

 

Ve čtvrtek byli do Saúdské Arábie po 15 letech vězení odesláni první propuštění. Jedná se o čtyři Jemence – Rajab Sadiq Abu Ghanem, Salem Ahmed bin Hadi Kanad, Abdullah Yehya Yousef Al-Shibli a Mohammed Bawazir. Vydání Ghanema a Kanada bylo ještě v roce 2010 zamítnuto jako příliš riskantní, o možnosti jejich propuštění bylo rozhodnuto loni.

 

Trump reagoval: „Jedná se o extrémně nebezpečné lidi a nemělo by jim být dovoleno vrátit se k bojům.“

 

Zdroje:

Kompletní databáze informací o vězních z Guantanama: http://projects.nytimes.com/guantanamo

Fotografie a profily teroristů zadržovaných na Guantanámu přináší Daily Mail: http://www.dailymail.co.uk/news/article-4085516/Twenty-two-Guantanamo-detainees-freed-days-Obama-plans-mass-transfer-fanatics-threatened-bomb-behead-Americans.html?ito=social-facebook

http://zpravy.idnes.cz/trump-obama-spory-0mu-/zahranicni.aspx?c=A161230_101329_zahranicni_aba

http://zpravy.idnes.cz/guantanamo-terorismus-propusteni-vezni-fp0-/zahranicni.aspx?c=A161001_153528_zahranicni_ane

http://svobodneforum.cz/obama-propousti-19-teroristu-z-guantanama-cast-jich-zrejme-pujde-do-eu-trump-nesouhlasi/