27. 9. 2016

Konec vítací kultury: zásadní politická změna v režii Rakouska a Maďarska. Šíření islámského extremismu v ČR: došlo k němu, ale nebude trestné. Newyorská deklarace OSN –  imigrační kvóty stokrát jinak. Írán: ženy protestují proti zákazu cyklistiky. Policie: spálení Koránu není trestný čin.

Samizdat k vytištění – stahujte, sdílejte, tiskněte: 27. 9. 2016  <<

s22

Konec vítací kultury: zásadní politická změna v režii Rakouska a Maďarska

Ve Vídni se shodli premiéři Rakouska, Maďarska, Německa, Řecka, Slovinska, Chorvatska, Makedonie, Bulharska, Srbska, Albánie a Rumunska na trvalém a společně koordinovaném uzavření balkánské trasy. Jednotlivá hraniční opatření, přes která stejně prošlo trasou za rok přes 120.000 ilegálních migrantů, teď nahradí společný postup,  jdoucí proti smyslu schengenských dohod a požadavků EU. Nová spolupráce fakticky znamená dlouho odmítané vyloučení Řecka ze schengenského prostoru a nárůst významu a spolupráce Rakouska a Maďarska ve středoevropské politice. Za EU se zúčastnili Donald Tusk a komisař pro přistěhovalectví Avramopoulous.

Zásadní politická změna v režii Rakouska a Maďarska: Konec vítací kultury, trvalé a kompletní uzavření balkánské trasy!

Šíření islámského extremismu v ČR: došlo k němu, ale nebude trestné

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku obžaloby z údajného šíření hnutí potlačujícího práva a svobody. Zarážející je zdůvodnění soudu: kniha, potažmo islámský salafismus, sice podle znalce vybízí k nenávisti, ale „salafismus představuje ideologii, nikoli konkrétní hnutí. Trestní zákon nestíhá nikoho za propagaci ideologie, ale za propagaci konkrétního hnutí. To je v podstatě jediný důvod, na základě kterého soud dospěl ke zprošťujícímu rozsudku.“ Platilo by totéž rozhodnutí i v případě jiné ideologie potlačující lidská práva, třeba neonacismu? Platí ještě § 356 trestního zákoníku o šíření nenávisti? Státní zástupkyně se na místě odvolala.

http://zpravy.idnes.cz/rozsudek-vladimir-sanka-0wv-/krimi.aspx?c=A160921_134827_krimi_cen

Newyorská deklarace OSN –  imigrační kvóty stokrát jinak

Minulý týden Valné shromáždění OSN přijalo Newyorskou deklaraci pro migranty a uprchlíky. Kromě prospěšné ochrany žen a dětí má i jiné cíle – „spravedlivější sdílení odpovědnosti vůči uprchlíkům“ (čti kvóty), „posílit globální řízení migrace“, vést kampaň „proti vzrůstající xenofobii“, „posílit pozitivní dopad, který migranti mají na ekonomický a sociální rozvoj v zemích, které je přijaly“, udělat z Mezinárodní organizace pro migraci přidruženou organizaci OSN. Zdá se, že řízená migrace, prosazování kvót a likvidace odporu domácích obyvatel v režii EU probíhala příliš pomalu. Deklarace OSN tak představuje živou vodu pro ochabující úsilí imigračního byznysu. Podle Reuters se na summitu dohodlo, že Evropa přijme dvojnásobný počet imigrantů než tomu bylo loni.

http://www.osn.cz/osudy-milionu-uprchliku-a-migrantu-zavisi-na-nas/

http://www.reuters.com/article/us-un-assembly-refugees-idUSKCN11R03X

Kvóty: 250 tisíc eur pokuta za nepřijetí uprchlíka? Poslanci odmítli návrh Evropské komise

Poslanci odmítli návrhy Evropské komise: země by dostávaly 10 tisíc eur za přijetí „uprchlíka“ a naopak by musely zaplatit pokutu 250 tisíc eur, pokud by ho přijmout odmítly – a to té zemi, která by si uprchlíka vzala místo ní. „Naše migrační politika se bude rozhodovat ve Strakově akademii, v Poslanecké sněmovně a Senátu ČR, nikoli v Evropské komisi a v Bundestagu,“ řekl předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).  „Považujeme návrh na naprosto neakceptovatelný. To, co na něm shledáváme jako nedostatečné, jsou maskované povinné kvóty,“ řekl šéf odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

http://zpravy.idnes.cz/poslanci-odmitli-navrzeny-system-odmen-za-prijeti-uprchliku-i-pokut-1jt-/domaci.aspx?c=A160922_142328_domaci_kop

Už v neděli čeká Maďarsko referendum o kvótách

V Maďarsku proběhne referendum o odmítnutí evropských imigračních kvót. „Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“ Jde o vzácnou situaci, kdy názor vlády a voličů jsou ve shodě, jen 5-15 % obyvatel by hlasovalo pro. Pokud referendum uspěje, Orbán parlamentu navrhne zákon explicitně odmítající migrační kvóty. To bude otevřený krok k neposlušnosti vůči Bruselu, daleko vážnější, než to, že Maďarsko vůči „kvótám“ podalo žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

https://kechlibar.net/wordpress/2016/08/29/rok-zajimavych-referend/#more-425

Írán: ženy protestují proti zákazu cyklistiky

bikersNa nedávno vyhlášenou fatwu íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího, která zakazuje ženám jízdu na kole na veřejných místech, zareagovaly íránské ženy občanskou neposlušností. Posílají na internet své fotky na jízdních kolech, kampaň se virálně šíří v médiích. Podporujeme!

http://observers.france24.com/en/20160921-iran-women-biking-ban-bike-cycling

https://www.facebook.com/StealthyFreedom/posts/1509611719052917

Policie: spálení Koránu není trestný čin

Aktivista vystupující proti islamizaci, Doc. Martin Konvička, nespáchal žádný trestný čin, když letos v červenci spolu s dalšími účastníky happeningu spálil stránky koránu před brněnskou mešitou. Policie situaci prověřovala poté, co brněnský radní Svatopluk Bartík (Žít Brno) podal trestní oznámení. Rozhodnutí potvrzuje, že ČR stále řídí sekulární zákony, ve kterých zákon o urážce náboženství nemá místo, na rozdíl od svobody názoru a vyjádření.  Symbolické spálení knihy tak nemůže být důvodem ke stíhání.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1919561-konvicka-palenim-koranu-nespachal-trestny-cin-rozhodla-policie

 


Britská premiérka: Máme právo na ochranu hranic

Theresa Mayová: „Měli bychom si vyjasnit, že státy mají právo ochraňovat své hranice i občany. A mají také povinnost hranice kontrolovat kvůli zredukování proudu nelegální přistěhovalců a zastavení nekontrolované migrace. Musíme jim v tom pomoci.“ „Musíme lépe rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. Pokud se nám to nepodaří, tak jen podpoříme více lidí, aby své životy dali všanc zločincům.“

 

Francouzi zadrželi belgické policisty, převáželi migranty

Francouzští policisté zadrželi nedaleko hranice s Belgií dva své belgické kolegy, kteří v policejní dodávce vezli 13 migrantů do nedalekého Calais. Belgičané se hájili tím, že uprchlíky nechtěli nechat jít pěšky po silnici.

 

Tábor v Calais: pomoc migrantům, nebo sexuální turistika?

Někteří dobrovolníci pěstují promiskuitní vztahy se svěřenci, včetně nezletilých, to je neetické a hraničí se zneužíváním. Pětina dobrovolníků funguje na vlastní pěst, bez kontroly nějaké organizace. Na problém upozornila bouřlivá internetová diskuse mezi samotnými dobrovolníky.

 

EU začala vydávat migrantům v Turecku peníze

Zhruba jeden milión nejchudších uprchlíků získá od EU platební karty, budou měsíčně dostávat peníze na ubytování, jídlo a nejnutnější potřeby. To vše v rámci slíbené podpory Turecku, které zaržuje migraci na svém území.

 

Advokátka EU: Odstraňme Hamas ze seznamu teroristů

Palestinské radikální hnutí Hamas a separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu ze Srí Lanky by měly být odstraněny se seznamu teroristických organizací, chybí prý důkazy. Doporučila to generální advokátka Soudního dvora EU Sharpstonová. Rozhodnutí jsou právně závazná, ale soudní dvůr se jimi většinou řídí.

 

Nové odhalení: teroristé pobývali v Budapešti jako uprchlíci

Spojení mezi migrací a terorismem: teroristé vycvičeni Islámským státem využili migrační vlnu a balkánskou cestou se dostali do Evropy. Týden pobývali s falešnými syrskými doklady v Budapešti. Loni v listopadu pak rozpoutali masakr v Paříži. Hlavní strůjce atentátů Salah Abdeslam byl v Budapešti celkem třikrát.

 

Obama vetoval zákon umožňující žalovat Saúdy za útoky z 11. září

Po červnovém odtajnění 28 stran zprávy vyšetřovací komise teroristických útoků z 11. září (viz minulý Samizdat) byl přijat zákon, umožňující žalovat saúdskou vládu za podíl na útocích. Obama  zdůvodnil veto rozporuplně – obává se prý o národní bezpečnost a zároveň o poškození spolupráce se zahraničními „spojenci v boji proti terorismu“ – čti Saúdskou Arábií. Kongres může prezidentské veto zvrátit, pokud zákon podpoří nejméně dvě třetiny poslanců a senátorů.

 

 

Na shledanou zase za týden.

Chcete nás přímo do mailu? Napište! [email protected]