5. 6. 2016

O co jde v „kauze Prima“? Potvrzeno: většina migrantů v Německu jsou skutečně mladí muži. Smažou vás? EU dojednalo cenzuru na sociálních sítích. Němci konečně uznali genocidu Arménů, Turecko protestuje. Musíme povolovat zahalení?

pdf formát ke stažení: 5. 6. 2016

primu nedáme

O co jde v „kauze Prima“?

Televize Prima je skandalizována za údajně neobjektivní přístup ke zveřejňování informací – dává prostor kritikům proimigračních postojů a neinformuje o migrantech dost pozitivně. Kampaň vychází z  nahrávky porady, na které, v reakci na vážnou vnitroredakční hádku o obsah zpravodajství, vedení žádalo po redaktorech, aby nevnášeli své osobní postoje do zpravodajství a dodržovali společnou linii informování o migrační krizi, která odpovídá představě majitele. Na kauze je překvapující zjevný dvojí metr. Názorový postoj u soukromého média lze snad i očekávat,  je ale nepřijatelný u média veřejnoprávního. To však u nás dlouhodobě trpí očividnou a nekritizovatelnou nevyvážeností.

Kritikům Primy bohužel povětšinou nejde o to, jestli zpravodajství smělo být tematicky ovlivněno, ale o to, demagogicky potrestat Primu za vybočení z povoleného diskursu: „šíření nenávisti, lži“ (J. Moláček, redaktor ČT, J. Zlatuška, poslanec ANO). Na Primě ale nelhali. Zveřejňovali informace, které ostatní média ignorovala. Celé tažení tak, místo odborné debaty o pravidlech fungování soukromých médií, absurdně posouvá Primu do role novodobých disidentů. Podle průzkumu zprávám FTV Prima v otázkách uprchlické krize věří 32 % dotázaných, Nově 26 % a České televizi 19 %.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lide-nam-davaji-za-pravdu-A-kdyz-jsme-u-tech-uprchliku-podivejte-se-co-se-dnes-stalo-v-Nemecku-Zpravy-TV-Prima-po-kterych-mozna-byli-vitaci-zrali-na-panaka-438472

 

Potvrzeno: většina migrantů v Německu jsou skutečně mladí muži

zastoupení muzu a zen 2015

Tvrzení o „přicházejících mladých mužích“ není xenofobní fáma.Tří čtvrtiny všech migrantů, kteří v roce 2015 přišli do Německa, jsou muži. Mezi Pákistánci je mužů dokonce 95%. Dvě třetiny migrantů jsou mladší než 33 let. Nejvíce imigrantů věkem pod 22 let přišlo z Eritreje (více než 46 %), Afghánistánu (40 %) a Iráku (27 %). Studii „Žadatelé o azyl: Sociální struktura, kvalifikace a práceschopnost“ vydal Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF). Männlich, modrá – muži, weiblich – ženy.

http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Publikationen/Kurzanalysen/kurzanalyse3_sozial-komponenten.pdf?__blob=publicationFile

http://eurodenik.cz/zpravy/realne-statistiky-vetsina-uprchliku-v-nemecku-jsou-mladi-muzi-bez-kvalifikace

 

Smažou vás? EU dojednalo cenzuru na sociálních sítích

Po dohodě s EU v zastoupení eurokomisařky Jourové, budou Facebook, Twitter a YouTube intenzivně cenzurovat ‚nenávist‘ na internetu. Háček je v tom, že nikdo přesně neví, jak konkrétně takové podněcování k nenávisti vypadá. Evropský soud pro lidská práva konstatuje, že „projevy, vybízející k nenávisti často nemusejí být vyjádřeny nenávistným nebo emocionálním způsobem a často mohou být ukryty ve vyjádřeních, která na první pohled působí racionálně a normálně.“ Vychází z toho jediný závěr – nepřijatelným projevem, který vám smažou z internetu, bude všechno, co bude momentální cenzor za nepřijatelné považovat. Facebook přitom čelí skandálu, kdy v masovém měřítku manipuloval veřejným míněním, když potlačoval pravicově-konzervativní názory a za nejpopulárnější vydával levicové a „korektní“ projevy na této sociální síti. V USA znemožnil šíření čtyř výzkumů, které poukazovaly na dopad masové migrace na americký pracovní trh a mzdy.

http://echo24.cz/a/wJhqV/cenzura-do-24-hodin-eu-necha-blokovat-nenavist-na-internetu

http://www.gatestoneinstitute.org/8188/facebook-censorship-carlqvist

http://www.spiked-online.com/newsite/article/the-eus-relentless-attack-on-free-speech/18417#.V1R5gtmLSUn

 

Němci konečně uznali genocidu Arménů, Turecko protestuje

Německý parlament ve čtvrtek téměř jednomyslně schválil označení vyhlazování Arménů spáchané Osmanskou říší v letech 1915-18 za genocidu. Při cílené likvidaci arménského etnika přišlo o život na 1,5 milionů lidí. Genocida se týkala i dalších křesťanů, ve stejné době bylo vyhlazeno i 750 000 – 900 000 Řeků. Vyvražďování se stalo vzorem pro  hitlerovský holocaust. V Turecku je používání termínu genocida Arménů trestné, jsou to prý „běžné incidenty, které se staly v podmínkách první světové války a mohly se přihodit v jakékoli jiné zemi a společnosti”.

Genocidu uznalo už víc než 20 zemí. Turecký prezident Erdogan řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy. Premiér Binali Yildirim vyjádřil názor, že „chybné rozhodnutí” německého parlamentu má na svědomí „rasistická arménská lobby”.  „Jedině ten, kdo se přizná k vlastním chybám v minulosti, je může překonat,“ řekl poslanec CDU Franz Josef Jung.

http://zpravy.idnes.cz/turecko-nemecko-osmansky-rise-genocida-armenie-frz-/zahranicni.aspx?c=A160602_094502_zahranicni_ert

 

Musíme povolovat zahalení?

Firmy mohou zakázat muslimským zaměstnankyním nosit šátky. Je to možné v rámci všeobecného zákazu politických a náboženských symbolů na pracovišti. Stanovisko v úterý zveřejnil Soudní dvůr EU.

V Bulharsku, členské zemi EU, první město zakázalo na veřejných místech ženám nosit islámské zahalení zakrývající obličej. Zákaz se má projednávat i na celostátní úrovni. Muslimové tvoří 12% obyvatel Bulharska, zahalování obličeje se rozšířilo jako projev islámského fundamentalismu mezi bulharskými Romy. Zákaz zakrytí obličeje na veřejných místech platí ve Francii, v Belgii a Nizozemsku, plánuje ho zavést Lotyšsko. Ve Švédsku lupiči maskovaní v burkách vyloupili obchod s telefony, škoda je půl miliónu švédských korun.

http://www.reuters.com/article/us-bulgaria-islam-veils-idUSKCN0XO20M

http://asialehti.net/ruotsissa-miehet-vetivat-burkat-ylleen-ja-varastivat-puolen-miljoonan-euron-edesta-tavaraa/

 


 

Akce na podporu Kláry Samkové

Za svobodu slova a proti trestnímu stíhání JUDr Kláry Samkové, PhD, za názor vyslovený na konferenci.  Happening s řetězovým čtením jejího proslovu se koná před velvyslanectvím Turecké republiky v úterý 7.6.2016 v 19.00 hodin.

82 teroristů v ochrance pro fotbalové EURO 2016

Francouzská tajná služba odhalila 82 z najatých 3500 lidí jako možné spolupracovníky teroristů. Nice, kde se budou hrát čtyři zápasy, vyčlenilo na bezpečnost 1,2 milionů eur, polovu rozpočtu města na pořádání šampionátu. V sobotu byl zadržen na ukrajinsko-polské hranice Francouz se 100 kg výbušnin, granátomety a kalašnikovy. Tajná služba DGSI varuje, že teroristé z IS chystají sérii bombových atentátů na fanoušky Británie a Ruska. V zemi od loňska platí výjimečný stav.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/404891-plany-v-abdeslamove-pocitaci-is-chce-na-fotbalovem-euru-utocit-na-anglicke-fanousky.html

http://www.lidovky.cz/francouzska-tajna-sluzba-objevila-mozne-teroristy-mezi-ochrankou-na-euru-156-/zpravy-svet.aspx?c=A160605_162404_ln_zahranici_ELE

http://bleskove.cz/zpravy/3075-chytili-teroristu-ktery-miril-na-fotbalove-euro-do-francie-hrozi-utoky

http://zpravy.idnes.cz/islamsky-stat-planuje-utoky-ve-francii-d9m-/zahranicni.aspx?c=A160519_141719_zahranicni_mlb

Tajné služby sledují muslimské komunity v ČR

Zpravodajské služby mají informace, že česká islámská centra jsou financována z peněz teroristů – z islámských center v Bosně, kam plynou peníze spojené s teroristickými skupinami. V drtivé většině jde o peníze původem ze Saúdské Arábie a Kataru. Jsou u nás prokázány pobyty poměrně radikálních kazatelů z Bosny či Velké Británie.

Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí

 

Zmařen masakr v Düsseldorfu

Teroristé z IS, přijatí Německem jako „uprchlíci“ přicházející balkánskou cestou, plánovali masakr v centru Düsseldorfu – Altstadtu. Odhaleni byli jen díky tomu, že jeden z nich vše nahlásil policii.

http://www.dw.com/en/details-of-d%C3%BCsseldorf-terror-plot-begin-to-emerge/a-19303630

Rakousko: ilegální imigranti ať ztratí právo na azyl

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz navrhuje přicházející imigranty podle australského vzoru internovat na hraničních ostrovech a nepouštět dál do Evropy do doby, než se vyřídí jejich žádosti o azyl. Ti, kteří se budou pokoušet ilegálně dostat do Evropy, by měli na žádost o azyl automaticky ztrácet právo. Odradí to podle něho další, kteří se k cestě teprve chystají. Kurz odsoudil také nápad EU se sankcemi vůči zemím odmítajícím kvóty a vyjadřuje opakovaně pochybnosti o funkčnosti migrační dohody EU s Tureckem. Kdo se vzbouří příště?

http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/5003144/Kurz_Rettung-aus-Seenot-ist-kein-Ticket-nach-Europa

http://echo24.cz/a/wEeiF/rakousky-ministr-ilegalni-migranti-do-eu-by-nemeli-mit-pravo-azylu

Nespokojenost s EU v celé Evropě

Z unie by dnes chtělo vystoupit 48% Italů, 41% Francouzů, 39% Švédů, 34% Němců, 29% Belgičanů a Maďarů, 26% Španělů a 22% Poláků. Ještě vyšší procento dotázaných by chtělo stejné referendum o odchodu jako Británie. Zveřejnila britská agentura Ipsos Mori.

http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/polovina-italu-chce-vystoupit-z-evropske-unie–1617831

Rakousko řeší mediální skandál

Štáb rakouské televize angažoval azylanty, aby figurovali v reportáži při zinscenovaných záchranných pracích v místě povodňové katastrofy Schwäbisch Gmünd. V té době už ale byly vyklízecí práce dávno hotové…

https://www.wochenblick.at/orf-stellt-hochwasser-aufraeumarbeiten-mit-asylwerbern-nach/

Německo: další útoky na ženy

Během víkendového hudebního festivalu v Darmstadtu se opakoval stejný scénář jako na Silvestra nebo nedávno v Berlíně. Momentálně je podáno 14 trestních oznámení a evidováno 26 poškozených.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/405127-v-nemecku-vysetruji-nove-pripady-sexualnich-utoku-tentokrat-na-festivalu-v-darmstadtu.html