29. 5. 2016

Právo na svobodu projevu: Bude u nás veřejnou debatu řídit šaríja? Mediální fail: Konec symbolu lásky a tolerance. Egypt: Pogrom na křesťany. „Italové zachránili uprchlíky u libyjských břehů“

pdf formát ke stažení: 29. 5. 2016

Právo na svobodu projevu: Bude u nás veřejnou debatu řídit šaríja?

13043585_709395405866775_5824744610106442363_n

V současnosti probíhají dvě kauzy, které do budoucna vymezí hranice svobody slova a ustupování islámskému principu „urážky náboženství“. Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali chce nechat stíhat Kláru Samkovou kvůli projevu na konferenci „Máme se bát islámu“ v Parlamentní sněmovně 18. 5. 2016. Z hlediska diplomacie se jedná o nepřijatelné zasahování do záležitostí cizího státu, fakticky se ukazuje nepochopení sekulárního principu naší země. Česká advokátní komora proaktivně vyzvala Samkovou k „podání vysvětlení“, přestože se nejedná o profesní aktivitu, přidalo se i státní zastupitelství. To vyvolalo u laické i odborné veřejnosti vlnu kritiky a akce na podporu Samkové.

„Nikdo nemá právo očerňovat islám, jedná se o trestný čin. Nemá to nic společného se svobodou projevu. Tato nenávistná řeč ukazuje, že islamofobie v této zemi vzrostla na alarmující úroveň. Doufám, že soudní orgány budou konat.“

Druhým narušitelem „klidu na práci“ je liberecký soudce Miloš Zbránek. Kvůli satirickým povídkám o politice a současné migrační krizi, publikovaných na soukromých stránkách, ho soudí kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Mediální fail: Konec symbolu lásky a tolerance

Před několika dny proběhla médii selfie fotografie muslimky Zakíi Belkhiri, která se fotila před skupinou antiislámských demonstrantů v Belgii. Byla označena za bojovnici za mír, hrdinku čelící islámofobii humorem. Vzápětí se ukázalo, že hrdinka je autorkou prohlášení „Hitler nezabil všechny Židy, pár jich nechal naživu. Abychom věděli proč ty hajzly zabíjel!“ ? „Zasraní Židi, jak já je nenávidím!“. To už ovšem médii neproběhlo.

Egypt: Pogrom na křesťany

Dav 300 muslimů v Káhiře vypálil několik domů a v ulicích lynčoval sedmdesátiletou stařenku. Důvodem byl vztah křesťana s muslimkou, což je podle islámu zločin, na rozdíl od vztahu muslima s křesťankou. Útočili běžní muslimové, lidé kteří kteří mají podle evropského stereotypu mít jedinou touhu žít v klidu a míru. Jenže v muslimských zemích je hlavní náplní života právě islám a dodržování náboženských příkazů. Proto je islámská menšina problematická z hlediska integrace. Postoje nadřazující islámské příkazy nad fungování společnosti potvrzují statistiky, praxe ukazuje vznik paralelních společností. Alláh integraci prostě zakazuje.

„Italové zachránili uprchlíky u libyjských břehů“

libye

Víte, co znamená věta: „U libyjských břehů havarovala loď s uprchlíky, členové italské pobřežní stráže zachránili xy lidí“? Znamená, že Italové nakládají migranty mířící do Evropy hned u libyjských břehů a dovážejí je 500 km do Itálie. Kdyby je zachraňovali, vezou je 15 km do Libye, nebo 100 km do Tuniska. Jen za poslední týden záchranné lodě vytáhly z moře u břehů Libye na 12 tisíc migrantů. Itálie se po uzavření balkánské stezky stala hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující do Evropy.

Je Facebook ideologickým nástrojem?

Loni v srpnu Facebook znemožnil šíření čtyř výzkumů, které poukazovaly na dopad masové migrace na americký pracovní trh. Za poslední dva měsíce se po cenzurním zásahu odmlčely hned tři nizozemské euroskeptické a protiimigrační stránky, podporující  Geerta Wilderse, které měly 200 000 fanoušků. Mizí stránky arabských ateistů a exmuslimů. V Německu FB nedovoluje sdílení eurokritických a islamokritických webů a médií.  Mark Zuckerberg tento týden v Berlíně oznámil, že uprchlíci vyžadují zvláštní ochranu, takže budou správci do debat o současné migrační krizi zasahovat ještě tvrději.

Kritika náboženství v zákonech – součást svobody projevu

Kritika náboženství je umožněna Rezolucí 1510 z roku 2006, kde stojí, že svoboda projevu je chráněna článkem 10 Evropské úmluvy o lidských právech. To znovu připomněla i rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy z 28. ledna 2015: „Satira – včetně satiry neuctivé – a informace, které jsou útočící, šokující nebo zneklidňující, včetně kritiky náboženství, jsou chráněny jako součást svobody projevu článkem 10 Evropské úmluvy o lidských právech. Evropa by neměla vycházet vstříc vzrůstající citlivosti určitých náboženských skupin.“

Řekli o migrační krizi:

Robert Fico, premiér Slovenska „Islám nemá na Slovensku prostor. Řekl jsem, že nechci, aby na Slovensku vznikla ucelená muslimská komunita, a říkám to znova. Nechci, aby zde bylo několik desítek tisíc muslimů, kteří budou postupně prosazovat své věci. Mluvil jsem opakovaně s premiérem Malty, který mi řekl, že problémem není to, že přicházejí, ale že mění charakter země. My nechceme měnit tradice země, která je postavena na cyrilometodějských hodnotách.“